FC Ballkani ka mundur Klaksvik-un, me një gol dallim

Kampioni i Kosovës, FC Ballkani ka arritur të shënoi fitore domethënese ndaj skuadres nga Ishujt Faroe, IK Klaksvik, me rezultat 3:2, shkruan AlbanianNews.net.

Ky ishte takimi i parë i rrethit të tretë të Ligës së Konferencës.

Që në pjesën e parë therandasit dëshmuan cilësit duke e përmbyllur atë me dy gola të realizuara nga Nazmi Gripshi (30’) dhe Meriton Korenica  (41’).

Gripshi la të shtangur portierin musafir pas goditjes me kokë, derisa Korenica me goditje të fuqishme nga distanca.

Edhe 45 minutat e dyta Ballkani nisi furishëm, kur në minutën e 50-të, Albion Rrahmani shënon golin e e tij të gjashtë në garat e evropiane.

Të portokalltit u treguan të pakordinuar edhe një herë nga ndërprerjet, kur shënoi për Klaksvik Klettskard në minutën e 69-të dhe në minutën e 88-të.

Në kohën shtese miqtë mbetën me një lojtar më pak kur Faro u ndëshkua me karton të kuq.

Takimi kthyes në Ishuj Faroe zhvillohet një javë më vonë, me Ballkanin që udhëton me kapitalin prej një goli dallim.