Legjenda e Premier Ligës zgjedh lojtarin që i frikësohej më së shumti

Carlo Cudicini e ka cilësuar Ruud van Nistelrooy si kundërshtarin më të vështirë të Premier Ligës me të cilin u përball gjatë karrierës së tij dhe pranoi se kishte frikë nga Thierry Henry.

Ish-portieri bëri 161 paraqitje në Premier Ligë në 13 sezone për Chelsean dhe Tottenham. Gjatë kohës së tij në Stamford Bridge, ai fitoi dy FA Cup, dy Kupa të Ligës së Futbollit dhe Superkupën e Anglisë.

Pavarësisht arritjeve të tij, Cudicini tha se do të ishte gjithmonë i ‘lodhur’ nga Van Nistelrooy pasi aftësia e tij për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur e bën atë ‘të veçantë’. Cudicini tha gjithashtu se Henry ishte një ‘gjeni’ pasi ishte ‘i paparashikueshëm dhe i vështirë për t’u lexuar.

Duke folur për ‘Ladbrokes’, Cudicini tha: “Pata kënaqësinë të luaja përkrah një prej sulmuesve më të mirë të të gjitha kohërave në Premier Ligë me Didier Drogba – më është dashur të përballesha me të çdo ditë në stërvitje dhe është kaq e lehtë për të kuptuar pse ai vlerësohet kaq shumë.

“Më pas luajta kundër tij në FA Cup kur nënshkroa për Tottenhamin – ai shënoi kundër meje në gjysmëfinale. Duke u trajnuar ‘Ai ishte një gjeni në shumë mënyra; ai ishte aq i paparashikueshëm dhe kaq i vështirë për t’u lexuar. Shpejtësia dhe inteligjenca e tij ishin të pakrahasueshme; ai kishte gjithçka.

“Në atë kohë, ishin Arsenali dhe Chelsea ata që luftonin gjithmonë në krye të tabelës, kështu që sa herë që luanim me ta ishte një rast i madh dhe e dinit se ai ishte lloji i lojtarit që lulëzoi në ato rrethana.

“Kam luajtur disa herë kundër tij dhe nuk mendoj se kam dalë kundër dikujt më mirë”.

Me të për gjithë ato vite në Chelsea, unë mund të simpatizoj vetëm çdo portier që është dashur të përballet me të.

“Përveç shokëve të skuadrës, është e vështirë të mos përmend Ruud van Nistelrooy kur mendoj për kundërshtarët më të vështirë që kam hasur.

“Ai thjesht kishte këtë mënyrë të pabesueshme që të dukej gjithmonë në fund të çdo topi që futej në kuti. Disi ai ishte gjithmonë në pozicionin e duhur, dhe kjo është ajo që e bën atë kaq të veçantë.

“Por për mua, i vetmi emër që nuk kam frikë të them se kisha frikë ishte Thierry Henry. Shumë njerëzve nuk u

Carlo Cudicini e ka cilësuar Ruud van Nistelrooy si kundërshtarin më të vështirë të Premier Ligës me të cilin u përball gjatë karrierës së tij dhe pranoi se kishte frikë nga Thierry Henry.

Ish-portieri bëri 161 paraqitje në Premier Ligë në 13 sezone për Chelsean dhe Tottenham. Gjatë kohës së tij në Stamford Bridge, ai fitoi dy FA Cup, dy Kupa të Ligës së Futbollit dhe Superkupën e Anglisë.

Pavarësisht arritjeve të tij, Cudicini tha se do të ishte gjithmonë i ‘lodhur’ nga Van Nistelrooy pasi aftësia e tij për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur e bën atë ‘të veçantë’. Cudicini tha gjithashtu se Henry ishte një ‘gjeni’ pasi ishte ‘i paparashikueshëm dhe i vështirë për t’u lexuar.

Duke folur për ‘Ladbrokes’, Cudicini tha: “Pata kënaqësinë të luaja përkrah një prej sulmuesve më të mirë të të gjitha kohërave në Premier Ligë me Didier Drogba – më është dashur të përballesha me të çdo ditë në stërvitje dhe është kaq e lehtë për të kuptuar pse ai vlerësohet kaq shumë.

“Më pas luajta kundër tij në FA Cup kur nënshkroa për Tottenhamin – ai shënoi kundër meje në gjysmëfinale. Duke u trajnuar ‘Ai ishte një gjeni në shumë mënyra; ai ishte aq i paparashikueshëm dhe kaq i vështirë për t’u lexuar. Shpejtësia dhe inteligjenca e tij ishin të pakrahasueshme; ai kishte gjithçka.

“Në atë kohë, ishin Arsenali dhe Chelsea ata që luftonin gjithmonë në krye të tabelës, kështu që sa herë që luanim me ta ishte një rast i madh dhe e dinit se ai ishte lloji i lojtarit që lulëzoi në ato rrethana.

“Kam luajtur disa herë kundër tij dhe nuk mendoj se kam dalë kundër dikujt më mirë”.

Me të për gjithë ato vite në Chelsea, unë mund të simpatizoj vetëm çdo portier që është dashur të përballet me të.

“Përveç shokëve të skuadrës, është e vështirë të mos përmend Ruud van Nistelrooy kur mendoj për kundërshtarët më të vështirë që kam hasur.

“Ai thjesht kishte këtë mënyrë të pabesueshme që të dukej gjithmonë në fund të çdo topi që futej në kuti. Disi ai ishte gjithmonë në pozicionin e duhur, dhe kjo është ajo që e bën atë kaq të veçantë.

“Por për mua, i vetmi emër që nuk kam frikë të them se kisha frikë ishte Thierry Henry. Shumë njerëzve nuk u

spot_img

NGJARJE TË TJERA