Mjeku që doli nga koma tregon tmerrin: Ferri ekziston! Ja çfarë tmerri përjetova …

Një mjek i cili ka dalë nga koma ka rrëfyer momentet e tmerrit se çfarë ai ka bërë në botën tjetër. Mjeku Rajvi Parti, ka treguar për ‘Daily Mail’ se bota e përtejme ekziston dhe se ai gjatë kohës që ka qenë në koma ka parë imazhe të njerëzve të vdekur të cilët i kanë rrëfyer tmerrin e përjetuar në botën e huaj.

Parti është i bindur se ishte në ferr dhe dëgjonte ulërimat e shpirtrave që digjeshin. Por si i pushoi zemra dr. Partit në sallën e operacioni?

Rajiv Parti ka qenë për vite të tëra shef i anestezisë në spitalin ku punonte dhe si i tillë duhej të sigurohej që gjithnjë pacientët të ishin nën anestezion të plotë gjatë operacionit.

Megjithatë janë të shumta rastet kur pacientët rrëfejnë se kishin parë gjithçka që ndodhte në sallë, por mjeku gjithnjë i merrte me të qeshur këto rrëfime dhe madje nuk përtonte të tallej me ta.

Jashtë dyerve të spitalit, Parti kishte një jetë të përkryer familjare dhe po ashtu nga ana ekonomike ishte shumë mirë.

Gjithçka filloi në 2008-ën, kur u diagnostifikua me kancerin e prostatës.

Për operimin e tij, Rajiv Parti mori kirurgun më të mirë për të kryer operacionin, e ndonëse ky i fundit i tha se gjithçka do të shkonte mirë, në fakt nuk ndodhi kështu.

Pas plot 5 ndërhyrjeve kirurgjikale brenda vitit, Part ndihej edhe më keq dhe zgjidhja e vetme në mungesën e alternativave ishte një tjetër operacion.

Herën e gjashtë, sapo anestezia dha efektin e saj, mjeku e gjeti veten mbi trupin e tij dhe shikonte kirurgët që kryenin operacionin mbi të.

Dr. Part tregon se gjithçka ishte e gjallë dhe me detaje, madje nuk shihte vetëm doktorët në sallën e operacionit por edhe nënën e motrën të ulura në kolltukun e shtëpisë së familjes, mijëra milje larg, në Neë Dehli, ku ishte rritur.

Ai thotë:

Fillova të kisha frikë. Çfarë po ndodhte? A do të rikthehesha më në trupin tim? A kisha vdekur?”

Brenda pak fragmentesh kohore, Part rrëfen se po ndjente një frikë të papërshkrueshme.

Rajiv Part shpjegon:

Dëgjoja ulërima nga dhimbjet dhe ankth. Tym dhe një erë të rëndë të mishit që digjej. E dija që isha në buzë të ferrit. U përpoqa t’ia mbathja, por ishte e pamundur. Një forcë e padukshme më mbante ndërsa një zë më fliste në kokë: “Ke bërë një jetë materialiste e egoiste”… e dija që ishte e vërtetë dhe më erdhi zor nga vetja. Përgjatë viteve kisha humbur empatinë për pacientët e mi. Të lutem Zot më jep një shans tjetër.”

Sapo mjekut i doli anestezia, gjithçka që sapo kishte përjetuar ishte një kujtim i gjallë që mund ta përshkruante me detaje.

Pasi u rehabilitua nga operacioni me sukses, Rajiv hoqi dorë nga pozicionin si shef i anestezisë në Bakersfield Heart Hos.

Get in Touch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Articles

Adrola dhe Kristina marrin vëmendje me pozat atraktive në plazh

Janë bërë bashkë dy bukuroshet shqiptare. Adrola Dushi dhe Kristina Baki kanë marrë vëmendje me imazhet e fundit të realizuara në plazh, shkruan lajmi.net. Si Adrola...

Gjoksmadhja Fjolla realizon fotografi provokative

Këngëtarja Fjolla Morina është shfaqur sot me disa foto në Instagram por edhe video tepër të nxehta në Story të këtij rrjeti social Derisa në...

Which Country Has Flattened the Curve for the Coronavirus?

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

Get in Touch

169,151FansLike
100,000FollowersFollow
23,451SubscribersSubscribe

LAJMET E FUNDIT

Gjoksmadhja Fjolla realizon fotografi provokative

Këngëtarja Fjolla Morina është shfaqur sot me disa foto në Instagram por edhe video tepër të nxehta në Story të këtij rrjeti social Derisa në...

Tetë të vdekur nga coronavirusi – shkon në 94 numri i viktimave në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se ka shkuar në 94 numri i i pacientëve të infektuar me coronnavirus...

“Shikohen shtrembër”, kosovari plagos tre persona në Austri

Një 31-vjeçar kosovar në Graz të Austrisë është përfshirë në një konflikt me armë, pasi një rumun e kishte “shikuar shtrembër” në një parking...

Sami Lushtaku: Rexha po gënjen shumë, a e di shumë mirë kush është Hashim Thaçi, shokë e ka pas!

Sami Lushtaku i PDK-së ka folur mospërkrahjen e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj Rezolutës për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, e cila u votua sot në...

E ulët- Zyrtari i PDK-së ofendon Vjosën: Vrapove pas votave të Sprska-s, s’humbe asnjë KG…

Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Bujar Cakolli ka bërë një status të ulët në drejtim të kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani. Duke përmendur zgjedhjen...