A ishte penallti për PSG-në kur Hummels e rrëzoi Dembelen?

Gjyqtari italian Daniele Orsato e gjeti veten në një pozicion të sikletshëm në pjesën e dytë të ndeshjes së dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve ndërmjet Paris Saint-Germain dhe Borussia Dortmund, fillimisht duke sinjalizuar për një penallti për Ousmane Dembelen, përpara se të ndryshonte mendje dhe të jepte një në vend të kësaj gjuajtje të lirë.

Me rezultatin e natës 1-0 në favor të Dortmundit, (2-0 për gjermanët në total), PSG kishte filluar të ushtronte presion serioz në të tretën e fundit.

Dembele u përpoq të kalonte Mats Hummelsin kur u rrëzua afër zonës së Dortmundit pas 64 minutash.

Orsato, i cili gjithashtu kishte arbitruar ndeshjen e dytë të çerekfinales midis Real Madrid dhe Manchester City muajin e kaluar, fillimisht tregoi pikën për një penallti, përpara se të ndryshonte mendje dhe të jepte një goditje dënimi në buzë të zonës.

Pati një vonesë momentale pasi skuadra e tij tërësisht italiane në kabinën e VAR konfirmoi vendimin e tij.

Siç mund të shihet në përsëritjet, thirrja e dytë e Orsatos ishte e saktë, pasi Hummels vendosën kontakt me Dembelen pikërisht në buzë të zonës, edhe pse gjermani e nisi ndërhyrjen e tij brenda zonës.

Massimiliano Irrati dhe ndihmësi i tij Paolo Valeri më në fund dhanë dritën jeshile për të dhënë goditjen e lirë, e cila u gjuajt nga Marco Asensio, por që goditi vetëm murin e gjallë.