Bie nga froni Bugatti, kjo është vetura më e shpejtë në botë, arrin shpejtësinë maksimale prej 532 kilometra në orë

Vetura amerikane SSC ka konfirmuar se ka vënë rekord të ri botëror në ngasjen e një veture të prodhimit serik – bëhet fjalë për veturën Tuatara e cila arriti shpejtësinë maksimale prej 532 kilometra në orë në Las Vegas, duke lënë kështu pas “kampionin” Bugatti Chiron.

Shpejtësia mesatare gjatë dy tentimeve u arrit në 508 kilometra në orë, duke lënë kështu pas shpejtësinë maksimale dhe njëherit më të madhe të Bugatti, që kohë më parë kishte arritur shpejtësinë prej 489.

E në tentimin e tretë edhe u arrit qëllimi – Tuatara regjistroi shpejtësinë maksimale prej 532 kilometra në orë në një pistë në Nevada, ku 7 milje të kësaj rruge ishin mbyllur për shkaqe sigurie.

Tuatara për herë të parë i është prezantuar masës në vitin 2011, ndërsa prodhimi serik i saj ndodhi më 2018. Ende nuk ka ndonjë çmim zyrtar se sa mund të kushtojë kjo veturë, por bazuar në deklaratat e mëparshme të zyrtarëve të kësaj kompanie – thuhet të jetë rreth 1.3 milion dollarë.

Vetura amerikane SSC ka konfirmuar se ka vënë rekord të ri botëror në ngasjen e një veture të prodhimit serik – bëhet fjalë për veturën Tuatara e cila arriti shpejtësinë maksimale prej 532 kilometra në orë në Las Vegas, duke lënë kështu pas “kampionin” Bugatti Chiron.

Shpejtësia mesatare gjatë dy tentimeve u arrit në 508 kilometra në orë, duke lënë kështu pas shpejtësinë maksimale dhe njëherit më të madhe të Bugatti, që kohë më parë kishte arritur shpejtësinë prej 489.

E në tentimin e tretë edhe u arrit qëllimi – Tuatara regjistroi shpejtësinë maksimale prej 532 kilometra në orë në një pistë në Nevada, ku 7 milje të kësaj rruge ishin mbyllur për shkaqe sigurie.

Tuatara për herë të parë i është prezantuar masës në vitin 2011, ndërsa prodhimi serik i saj ndodhi më 2018. Ende nuk ka ndonjë çmim zyrtar se sa mund të kushtojë kjo veturë, por bazuar në deklaratat e mëparshme të zyrtarëve të kësaj kompanie – thuhet të jetë rreth 1.3 milion dollarë.

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
broken clouds
2.5 ° C
3 °
1.7 °
74 %
2.1kmh
75 %
Tue
7 °
Wed
8 °
Thu
10 °
Fri
11 °
Sat
10 °

LAJMET E FUNDIT

Golf R i ri del më 4 nëntor

Versioni ekstrem i Golf 8 do të ketë, sipas njoftimeve të mëparshme, 328 kuaj fuqi. Vetëm një ditë pas prezantimit të Golf GTI Clubsport me...