Çfarë kuptojnë këto pika të kuqe në lëkurën tuaj?

Nëse papritmas keni gjetur një pikë të kuqe konfuze në lëkurën tuaj, mos u shqetësoni.

Një angioma është një tumor i vogël i parrezikshëm që përbëhet nga enët e gjakut, transmeton lajmi.net.

Ekzistojnë 2 arsye kryesore për zhvillimin e tij:

Mosha
Shumë njerëz marrin angioma në moshën 30-vjeçare ose më shumë. Si rregull, në këtë rast duket si një nishan i vogël dhe është i vendosur kryesisht në trup, krahë dhe shpatulla. Angioma të tilla shkaktohen nga ndryshimet e thjeshta në moshë të lëkurës dhe enëve të gjakut.
Probleme shëndetësore ose mënyra e jetesës së gabuar
Nëse angioma fillon degëzimin vaskular, mund të tregojë probleme me mëlçinë, sëmundje vaskulare ose një dështim hormonal.
Nëse papritmas vëreni që një shenjë të kuqe ndryshon papritur madhësinë, formën ose ka filluar gjakderdhjen, më mirë do të këshilloheni me një mjek sa më shpejt që të jetë e mundur.

Angiomat zakonisht nuk janë arsye për të nxituar në spital.

Është gjithashtu një ide e mirë të kujdesesh që angiomat të mos shfaqen në të ardhmen. Parandalimi më i mirë është një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekuilibruar.

Pini lëngje dhe shumë ujë, hani perime të freskëta dhe mos harroni për yndyrna të shëndetshme si avokadon dhe vajin e ullirit. Këto rregulla të thjeshta do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të re, dhe trupin tuaj të shëndetshëm. /Lajmi.net/

Nëse papritmas keni gjetur një pikë të kuqe konfuze në lëkurën tuaj, mos u shqetësoni.

Një angioma është një tumor i vogël i parrezikshëm që përbëhet nga enët e gjakut, transmeton lajmi.net.

Ekzistojnë 2 arsye kryesore për zhvillimin e tij:

Mosha
Shumë njerëz marrin angioma në moshën 30-vjeçare ose më shumë. Si rregull, në këtë rast duket si një nishan i vogël dhe është i vendosur kryesisht në trup, krahë dhe shpatulla. Angioma të tilla shkaktohen nga ndryshimet e thjeshta në moshë të lëkurës dhe enëve të gjakut.
Probleme shëndetësore ose mënyra e jetesës së gabuar
Nëse angioma fillon degëzimin vaskular, mund të tregojë probleme me mëlçinë, sëmundje vaskulare ose një dështim hormonal.
Nëse papritmas vëreni që një shenjë të kuqe ndryshon papritur madhësinë, formën ose ka filluar gjakderdhjen, më mirë do të këshilloheni me një mjek sa më shpejt që të jetë e mundur.

Angiomat zakonisht nuk janë arsye për të nxituar në spital.

Është gjithashtu një ide e mirë të kujdesesh që angiomat të mos shfaqen në të ardhmen. Parandalimi më i mirë është një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekuilibruar.

Pini lëngje dhe shumë ujë, hani perime të freskëta dhe mos harroni për yndyrna të shëndetshme si avokadon dhe vajin e ullirit. Këto rregulla të thjeshta do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të re, dhe trupin tuaj të shëndetshëm. /Lajmi.net/

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

Ky është gabimi më i shpeshtë që e bëjnë meshkujt gjatë seksit

Në një artikull të publikuar nga Daily Star, është diskutuar gabimi që zakonisht bëjnë meshkujt gjatë një marrëdhënie seksuale. Sipas këtij artikulli marrëdhënia seksuale mund...

Hiqni pikat e zeza në fytyrë vetëm me patate

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell pa vënë krem kundër diellit mund të shkaktojë shumë efekte negative në lëkurë. Ndër këto efekte negative mund të...

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
broken clouds
15.9 ° C
16.1 °
15.6 °
87 %
1kmh
75 %
Sat
23 °
Sun
24 °
Mon
27 °
Tue
27 °
Wed
26 °

LAJMET E FUNDIT

Ky është gabimi më i shpeshtë që e bëjnë meshkujt gjatë seksit

Në një artikull të publikuar nga Daily Star, është diskutuar gabimi që zakonisht bëjnë meshkujt gjatë një marrëdhënie seksuale. Sipas këtij artikulli marrëdhënia seksuale mund...

Hiqni pikat e zeza në fytyrë vetëm me patate

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell pa vënë krem kundër diellit mund të shkaktojë shumë efekte negative në lëkurë. Ndër këto efekte negative mund të...

Mjekët tregojnë sa herë në javë duhet të bëni seks për t’i shpëtuar vdekjes së hershme

Tashmë është e ditur shkencërisht se marrëdhënia seksuale sjellë përfitime shëndetësore. Jo vetëm që ofron kënaqësi, por redukton stresin dhe lehtëson menstruacionet tek gratë. Por tani...