Drita merr fitoren e parë nën urdhrat e Zekirija Ramadanit, Ballkani nuk lejon befasi e Dukagjini – Prishtina në paqe

Ballkani ka fituar me rezultat 2-1 ndaj Fushë Kosovës në kuadër të javës së 16-të në Albi Mall Superligën e Kosovës.

Mysafirët shkaktuan befasinë duke kaluar në avantazh të parët përmes Osman Mëziut që shënoi në minutën e pestë për rezultatin 0-1.

Ballkani pas pësimit të golit mori ‘frenat’ e ndeshjes dhe u vu në kërkim të golit të barazimit.

Pas disa tentimeve suharekasit arritën që të barazojnë shifrat në 1-1 në minutën e 46-të përmes Walid Hamidit.

Ballkani arriti të kompletojë përmbysjen në minutën e 89-të të ndeshjes përmes Qëndrim Zybës qe realizoi për 2-1.

Kjo ishte fitorja e gjashtë radhazi për Ballkanin në Superligën e Kosovës duke vazhduar kështu formën fantastike në elitë.

Ballkani tani ka 38 pikë dhe vazhdon si lider në tabelë ndërsa Fushë Kosova me këtë humbje bën hap mbrapa në garën për mbijetesë.

Dukagjini dhe Prishtina kanë luajtur baras me rezultat 0-0 në sfidën e zhvilluar në stadiumin “18 Qershori” në kuadër të javës së 16-të në elitën e futbollit kosovar.

Pjesa e parë ishte mjaft e barabartë dhe u zhvillua kryesisht me duele në mesfushë por pa veçuar ndonjë rast të mirë shënimi.

Dukagjini tregoi shenjat e parë në minutën e 33-të por goditja e tij shkoi jashtë portës së Ardit Nikës.

Pjesa e dytë ishte më e mirë me të dy skuadrat që patën disa raste të mira shënimi.

Vendasit patën dy raste të mira shënimi me Theophilus Solomon dhe Redon Sylën, por ata u treguan të pasaktë para portës.

Prishtina rastin e parë serioz e pati në minutën e 55-të kur Mërgim Pefqelin e ndaloi shtylla për të kaluar kryeqytetasit në avantazh.

Kryeqytetasit rrezikuan edhe një herë tjetër seriozisht portën e Kenan Haxhihamzës ku përsëri në skenë ishte Pefqeli, i cili në minutën e 70-të bëri një aksion të bukur individual, por goditja e tij përfundoi jashtë portës.

Përkundër rasteve të shumta të shënimit portat mbetën të paprekura dhe të dy skuadrat u desh të pajtohen me nga një pikë.

Prishtina pas këtij barazimi shkon në kuotën e 22 pikëve në vendin e gjashtë, e ndjekur pas nga Dukagjini që është një pozitë më poshtë me 21 sosh.

Drita ka mposhtur Feronikelin ’74 me rezultat 3-1 në kuadër të javës së 16-të në Albi Mall Superligën e Kosovës.

Kjo ishte fitorja e parë për Zekirija Ramadanin në stolin e Dritës teksa ata rikthehen tek rezultatet pozitive pas humbjes ndaj Prishtinës.

Pjesa e parë u karakterizua me dominim absolut të Dritës që shënuan tre gola por njëri nga ta u anulua për pozitë jashtë loje.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 32-të nga Blerim Krasniqi që shënoi për 1-0, por fillimisht u desh ndihma e VAR-it për të vërtetuar se a ishte gjithçka në rregull.

Nuk vonoi shumë dhe Drita shënoi edhe golin e dytë, kësaj radhe me anë të Blendi Baftiut që realizoi për 2-0.

Një minutë pa përfunduar pjesa e parë, Drita shënoi edhe një herë tjetër përmes Kastriot Selmanit por goli i tij u anulua për pozicion jashtë loje.

Në pjesën e dytë u shënuan edhe dy gola të tjerë. Fillimisht mysafirët arritën të gjejnë golin përmes Razcak që shënoi për të ngushtuar epërsinë në 2-1 dhe më pas Albin Prapashtica në minutën e 93-të u përkujdes të mbyllet dilema e fituesit.

Drita me këtë fitore shkon në kuotën e 28 pikëve dhe mban vendin e dytë, ndërsa Feronikeli ’74 vazhdon me 15 sosh dhe renditet në pozitën e tetë në tabelë.