E pabesueshme: Seksi oral tek femrat shkakton këtë gjë vaginës

Seksi oral mund të shkaktojë gjendjen e vaginozës bakteriale, pasi që mikrobet që gjenden në gojë mund të dëmtojnë ato natyrale që janë në vaginë.

Një studim ka gjetur se një baktere që zakonisht gjendet në gojë, e cila kontribuon në sëmundjen e mishrave të dhëmbëve, është e lidhur me infeksionin vaginal, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Vaginoza bakteriale shkakton vetëm simptoma në rreth gjysmën e grave që preken me të, por ato që shfaqin shenja ankohen për një erë të pakëndshme vaginale.

Shkencëtarët thonë se një grua mund të ketë më shumë të ngjarë të zhvillojë gjendjen shëndetësore, të njohur si BV, nëse ajo bën seks oral të pambrojtur.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego, bënë hulumtimin dhe shikuan sesi bashkëvepruan të dy llojet e baktereve në minj dhe në mostrat e shtupës të nxjerra nga vaginat e grave.

Bakteria e gojës, e quajtur fusobacterium nucleatum, zakonisht nuk shkaktom dëm por mund të kontribuojë në gingivit, i njohur gjithashtu si sëmundje e mishrave të dhëmbëve.

Seksi oral mund të shkaktojë gjendjen e vaginozës bakteriale, pasi që mikrobet që gjenden në gojë mund të dëmtojnë ato natyrale që janë në vaginë.

Një studim ka gjetur se një baktere që zakonisht gjendet në gojë, e cila kontribuon në sëmundjen e mishrave të dhëmbëve, është e lidhur me infeksionin vaginal, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Vaginoza bakteriale shkakton vetëm simptoma në rreth gjysmën e grave që preken me të, por ato që shfaqin shenja ankohen për një erë të pakëndshme vaginale.

Shkencëtarët thonë se një grua mund të ketë më shumë të ngjarë të zhvillojë gjendjen shëndetësore, të njohur si BV, nëse ajo bën seks oral të pambrojtur.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego, bënë hulumtimin dhe shikuan sesi bashkëvepruan të dy llojet e baktereve në minj dhe në mostrat e shtupës të nxjerra nga vaginat e grave.

Bakteria e gojës, e quajtur fusobacterium nucleatum, zakonisht nuk shkaktom dëm por mund të kontribuojë në gingivit, i njohur gjithashtu si sëmundje e mishrave të dhëmbëve.

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

Muaji i lindjes tregon se sa të aftë jeni në shtrat

Si ndikon muaji i lindjes në mardhënien tuaj seksuale?! Të lindurit në janar janë këmbëngulës kur shfaqin interesim, nga pak të çuditshëm, vështirë lirohen, mirëpo...

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
few clouds
23.8 ° C
25 °
22.2 °
36 %
3.1kmh
20 %
Sat
24 °
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
28 °

LAJMET E FUNDIT

Muaji i lindjes tregon se sa të aftë jeni në shtrat

Si ndikon muaji i lindjes në mardhënien tuaj seksuale?! Të lindurit në janar janë këmbëngulës kur shfaqin interesim, nga pak të çuditshëm, vështirë lirohen, mirëpo...