Reklamë nga Gjirafa

E rrallë/ Foshnja lind pa duar dhe këmbë si shkak i një çrregullimi gjenetik

Reklamë nga Gjirafa

Një vajzë e lindur pa të katër gjymtyrët për shkak të një çrregullimi të rrallë gjenetik, ka lënë mjekët dhe anëtarët e familjes të tronditur në Indi.

Një grua 28-vjeçare lindi fëmijën ditën e djeshme në fshatin Sakla të Sironj Tehsil në rrethin Vidisha, raportuan mediat lokale.

Sipas raportimeve, foshnja ka lindur me një çrregullim kongjenital autosomal recesive ( Sindroma Tetra Amelia), e cila karakterizohet nga mungesa e të katër gjymtyrëve.

Pamjet tregojnë një grua që mban fëmijën, së cilës i mungojnë të dy krahët dhe këmbët dhe është mbështjellë në një batanije.

Mjekët sugjerojnë që foshnja të merret për vlerësime të mëtejshme për të kontrolluar nëse organet e saj të brendshme janë zhvilluar siç duhet.

Sindroma Tetra-Amelia është një çrregullim gjenetik i shkaktuar nga mutacionet në gjenin WNT3 dhe prek një në 100,000 foshnje.

- Artikujt më poshtë janë reklama -
Reklamë nga Gjirafa

Artikuj të ngjashëm

Flet më në fund Jeta Xharra rreth shtëpisë milionëshe: Arsyetohet duke thënë se s’ka faj

Gazetarja Jeta Xhara është arsyetuar për skandalin që ditë më parë iu publikua në media, në të cilin u përfshi bashkë me Haki Abazin...

I la të gjitha pasuritë për te pasur moderatoren, kush është bashkëshorti misterioz i Eni Vasilit

Prej më shumë se 20 vitesh, tashmë moderatorja Eni Vasili është bërë “ikonë” e ekranit shqiptarë. Vitet nuk e kanë mposhtur moderatoren për të zbuluar...

Ky do të jetë avokati i Hashim Thaçit në Hagë

Pas dorëzimit të aktakuzës kundër tij, Hashim Thaçi do t’i nisë së shpejti udhëtimet për në Hagë. Atje do të intervistohet të hënën, e...

Ku na gjeni?

169,141FansLike
125,000FollowersFollow

LAJMET E FUNDIT

Flet më në fund Jeta Xharra rreth shtëpisë milionëshe: Arsyetohet duke thënë se s’ka faj

Gazetarja Jeta Xhara është arsyetuar për skandalin që ditë më parë iu publikua në media, në të cilin u përfshi bashkë me Haki Abazin...

I la të gjitha pasuritë për te pasur moderatoren, kush është bashkëshorti misterioz i Eni Vasilit

Prej më shumë se 20 vitesh, tashmë moderatorja Eni Vasili është bërë “ikonë” e ekranit shqiptarë. Vitet nuk e kanë mposhtur moderatoren për të zbuluar...

Ky do të jetë avokati i Hashim Thaçit në Hagë

Pas dorëzimit të aktakuzës kundër tij, Hashim Thaçi do t’i nisë së shpejti udhëtimet për në Hagë. Atje do të intervistohet të hënën, e...

Një 34-vjeçar nga Kosova mbytet në det, në Shëngjin

Një 34-vjeçar nga Kosova është mbytur në det në afërsi të Shëngjinit, ka raportuar gazeta tiranase, Panorama. Sipas kësaj gazete, ngjarja ka ndodhur rreth orës...

Lista Srpska largohet nga salla pasi deputetët mbajtën 1 minutë heshtje për masakrën e Srebrenicës

Seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës ka nisur me një minutë heshtje në shenjë nderimi për të gjitha viktimat e masakrës së Srebrenicës,...