Fakte dhe statistika interesante për Kampionatin Evropian

Këtë të premte fillon kampionati evropian i futbollit i njohur si ‘EURO 2020’ i cili do të zgjatë 1 muaj. Nga 11 qershori deri me 11 korrik.

Ani pse jemi në vitin 2021, UEFA ka vendosur që kampionatit te thirret ‘Euro 2020’ ashtu siç ishte planifikuar në fillim.

Kombëtaret që do të marrin pjesë në ‘EURO 2020’ janë: Anglia,Austria Belgjika, Italia, Rusia, Polonia, Ukraina, Spanja, Franca, Turqia, Republika Çeke, Finlanda, Suedia, Kroacia, Holanda, Gjermania, Portugalia, Zvicra, Danimarka, Uellsi, Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Hungaria dhe Skocia.

Finlanda dhe Maqedonia e Veriut janë të vetmet kombëtare që marrin pjesë për herë të parë. Ndërkohë në Kampionatin e fundit Evropian në 2016 debutuan 4 kombëtare (Islandë, Irlandë Veriore, Sllovakia dhe Uellsi).

Për herë të parë ndonjëherë, Kampionati Evropian do të luhet në më shumë se dy vende. Në total, 11 vende të ndryshme do të presin turneun 2020, me gjysmën e tyre që mirëpresin për herë të parë një turne të madh ndërkombëtar.

Londër (Wembleu stadium)
Roma (Stadio Olimpico)
Munyh (Allianz Arena)
Baku (Olympic Stadium)
Petersburg (Krestovsky Stadium)
Sevilla (La Cartuja)
Bukuresht (Arena Națională)
Amsterdam (Johan Cruyff Arena)
Glasgov (Hampden Park)
Budapest (Puskás Aréna)
Kopenhagë (Parken Stadium)

Wembley Satdium

Vetëm në ‘Puskas Arena’ në Budapest do të lëshohet 100 % e kapacitetit të stadimit. Ndërsa në stadiumet tjera nga 25% deri në 50%.

 

Uefa ka zgjedhur 19 gjyqtarë kryesor për ‘EURO 2020’

Nga Anglia: Anthony Taylor, Michael Oliver
Nga Gjermania: Felix Brych, Daniel Siebert
Nga Spanja: Antonio Mateu Lahoz, Carlos del Cerro Grande
Nga Holanda: Danny Makkelie, Björn Kuipers
Nga Romania: Ovidiu Hațegan,István Kovács
Nga Italia: Daniele Orsato
Nga Turqia: Cüneyt Çakır
Nga Franca: Clément Turpin
Nga Portugalia: Artur Soares Dias
Nga Argjentina: Fernando Rapallini
Nga Suedia: Andreas Ekberg
Nga Sllovenia: Slavko Vinčić
Nga Izrael: Orel Grinfeld

Kjo do të jetë hera e parë që në Kampionat Evropian do të gjykojnë ndeshje edhe gjyqtarë nga kontinentet tjera. Fernando Rapallini është nga Argjentina dhe ndihmësit e tij janë nga Afrika e Jugut.

Fernando Rapallini

Loja me më shumë gola në Kampionatin Evropian ishte gjithashtu ndeshja e parë në historinë e turneut, më 6 korrik 1960: nëntë gola u shënuan në një fitore 5-4 që e arriti Jugosllavia kundër Francës.

Gjermania dhe Spanja janë kombëtaret e vetme që e kanë fituar tri herë Kampionatin Evropian.

Asnjë kombëtare nuk ka luajtur shumë lojëra sa Anglia në Kampionatin Evropian pa arritur asnjëherë në finale (31 ndeshje, 0 finale).

Golashënuesi më i mirë në një Euro të vetme është Michel Platini – mesfushori francez shënoi nëntë gola në edicionin e vitit 1984, duke ia siguruar Francës trofeun për herë të parë ndonjëherë.

Micheal platini

Që nga viti 1980, vetëm Karel Poborsky i Republikës Çeke (6) ka dhënë më shumë asistime sesa Cristiano Ronaldo i Portugalisë (5) në Kampionatin Evropian.

Rekordi për më shumë asistime në një turne që nga viti 1980 i përket Ljubinko Drulovic për Jugosllavinë e FR në 2000 (4), Aaron Ramsey të Uellsit në 2016 (4) dhe Eden Hazard të Belgjikës në 2016 (4).

Fernando Torres i Spanjës është i vetmi lojtar që ka shënuar në dy finale të Kampionatin Evropian (2008 dhe 2012).

Fernando Torres

Nëse Didier Deschamps i Francës e fiton trofeun në Euro 2020, ai do të bëhej personi i parë që ka fituar Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian si lojtar dhe menaxher.

Didier Deschamps

Këtë të premte fillon kampionati evropian i futbollit i njohur si ‘EURO 2020’ i cili do të zgjatë 1 muaj. Nga 11 qershori deri me 11 korrik.

Ani pse jemi në vitin 2021, UEFA ka vendosur që kampionatit te thirret ‘Euro 2020’ ashtu siç ishte planifikuar në fillim.

Kombëtaret që do të marrin pjesë në ‘EURO 2020’ janë: Anglia,Austria Belgjika, Italia, Rusia, Polonia, Ukraina, Spanja, Franca, Turqia, Republika Çeke, Finlanda, Suedia, Kroacia, Holanda, Gjermania, Portugalia, Zvicra, Danimarka, Uellsi, Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Hungaria dhe Skocia.

Finlanda dhe Maqedonia e Veriut janë të vetmet kombëtare që marrin pjesë për herë të parë. Ndërkohë në Kampionatin e fundit Evropian në 2016 debutuan 4 kombëtare (Islandë, Irlandë Veriore, Sllovakia dhe Uellsi).

Për herë të parë ndonjëherë, Kampionati Evropian do të luhet në më shumë se dy vende. Në total, 11 vende të ndryshme do të presin turneun 2020, me gjysmën e tyre që mirëpresin për herë të parë një turne të madh ndërkombëtar.

Londër (Wembleu stadium)
Roma (Stadio Olimpico)
Munyh (Allianz Arena)
Baku (Olympic Stadium)
Petersburg (Krestovsky Stadium)
Sevilla (La Cartuja)
Bukuresht (Arena Națională)
Amsterdam (Johan Cruyff Arena)
Glasgov (Hampden Park)
Budapest (Puskás Aréna)
Kopenhagë (Parken Stadium)

Wembley Satdium

Vetëm në ‘Puskas Arena’ në Budapest do të lëshohet 100 % e kapacitetit të stadimit. Ndërsa në stadiumet tjera nga 25% deri në 50%.

 

Uefa ka zgjedhur 19 gjyqtarë kryesor për ‘EURO 2020’

Nga Anglia: Anthony Taylor, Michael Oliver
Nga Gjermania: Felix Brych, Daniel Siebert
Nga Spanja: Antonio Mateu Lahoz, Carlos del Cerro Grande
Nga Holanda: Danny Makkelie, Björn Kuipers
Nga Romania: Ovidiu Hațegan,István Kovács
Nga Italia: Daniele Orsato
Nga Turqia: Cüneyt Çakır
Nga Franca: Clément Turpin
Nga Portugalia: Artur Soares Dias
Nga Argjentina: Fernando Rapallini
Nga Suedia: Andreas Ekberg
Nga Sllovenia: Slavko Vinčić
Nga Izrael: Orel Grinfeld

Kjo do të jetë hera e parë që në Kampionat Evropian do të gjykojnë ndeshje edhe gjyqtarë nga kontinentet tjera. Fernando Rapallini është nga Argjentina dhe ndihmësit e tij janë nga Afrika e Jugut.

Fernando Rapallini

Loja me më shumë gola në Kampionatin Evropian ishte gjithashtu ndeshja e parë në historinë e turneut, më 6 korrik 1960: nëntë gola u shënuan në një fitore 5-4 që e arriti Jugosllavia kundër Francës.

Gjermania dhe Spanja janë kombëtaret e vetme që e kanë fituar tri herë Kampionatin Evropian.

Asnjë kombëtare nuk ka luajtur shumë lojëra sa Anglia në Kampionatin Evropian pa arritur asnjëherë në finale (31 ndeshje, 0 finale).

Golashënuesi më i mirë në një Euro të vetme është Michel Platini – mesfushori francez shënoi nëntë gola në edicionin e vitit 1984, duke ia siguruar Francës trofeun për herë të parë ndonjëherë.

Micheal platini

Që nga viti 1980, vetëm Karel Poborsky i Republikës Çeke (6) ka dhënë më shumë asistime sesa Cristiano Ronaldo i Portugalisë (5) në Kampionatin Evropian.

Rekordi për më shumë asistime në një turne që nga viti 1980 i përket Ljubinko Drulovic për Jugosllavinë e FR në 2000 (4), Aaron Ramsey të Uellsit në 2016 (4) dhe Eden Hazard të Belgjikës në 2016 (4).

Fernando Torres i Spanjës është i vetmi lojtar që ka shënuar në dy finale të Kampionatin Evropian (2008 dhe 2012).

Fernando Torres

Nëse Didier Deschamps i Francës e fiton trofeun në Euro 2020, ai do të bëhej personi i parë që ka fituar Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian si lojtar dhe menaxher.

Didier Deschamps

NGJARJE TË TJERA

- Reklamë nga Gjirafa -