Kësi maske mbrojtëse nuk do kishit munduar ta imagjinonit

Shumë maska, dorëza e mjete tjera mbrojtëse kundër COVID-19 – dhe njerëzit prapë rrezikojnë të kontraktojnë virusin, nëse ata aksidentalisht prekin ndonjërën nga pajisjet mbrojtëse të cilat mund të jenë të kontaminuara.

Kështu që studiuesit po punojnë për të zhvilluar maska që mund të çaktivizojnë ose zmbrapsin coronavirus-et në mënyrë ideale përfshirë atë që shkakton COVID-19 — dhe patogjenë të tjerë, njofton Scientific American, transmeton Insajderi.

Njerëzit mund të transferojnë grimcat infektive në duart e tyre nëse prekin pjesën e përparme të një maskë gjatë përdorimit, sipas Chandan Sen, drejtor i Qendrës Indiana për Mjekësi Rigjeneruese dhe Inxhinieri në Universitetin Indiana. Ai dhe kolegët e tij kanë zhvilluar një mënyrë për t’i bërë ato grimca dhe agjentë të tjerë infektivë të padëmshëm. “Ekipi hulumton materialet electroceutical që pa tela gjenerojnë fusha elektrike në të gjithë sipërfaqen e rrobave,” thotë Sen. Këto fusha mund të shkatërrojnë viruset në leckën e maskës.

“Bukuria e kësaj [teknologjie] është dizajni i thjeshtë,” thotë ai. Materiali poliester shtypet me pika alternative të argjendit dhe zinkut. Ato janë një deri në dy milimetra të gjera dhe vendosen një milimetër larg. Kur ky material është i thatë, ai funksionon si një pëlhurë e zakonshme. Por nëse ajo lagështohet – thuaj, me pështymë, avulli nga një pikëz e kollitur ose joneve të tjera të lëngjeve trupore shkaktojnë një reagim elektrokimik. Argjendi dhe zinku pastaj gjenerojnë një fushë të dobët elektrike që zhduk patogjenët në sipërfaqe.

Aftësitë e materialit për luftimit e virusit nuk janë testuar posaçërisht në SARS-CoV-2, coronavirus që shkakton COVID-19. Gjetjet e studiuesve me disa viruse që studiuan, megjithatë, u dhanë atyre “shpresë se kjo mund të zbatohej më gjerësisht,” thotë Sen. /Insajderi.com

Get in Touch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Articles

Which Country Has Flattened the Curve for the Coronavirus?

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

All that You Need to Know About the Coronavirus Outbreak

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

Your Questions About Life Under Coronavirus Answered Here

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

Get in Touch

169,151FansLike
100,000FollowersFollow
23,451SubscribersSubscribe

LAJMET E FUNDIT

Tetë të vdekur nga coronavirusi – shkon në 94 numri i viktimave në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se ka shkuar në 94 numri i i pacientëve të infektuar me coronnavirus...

“Shikohen shtrembër”, kosovari plagos tre persona në Austri

Një 31-vjeçar kosovar në Graz të Austrisë është përfshirë në një konflikt me armë, pasi një rumun e kishte “shikuar shtrembër” në një parking...

Sami Lushtaku: Rexha po gënjen shumë, a e di shumë mirë kush është Hashim Thaçi, shokë e ka pas!

Sami Lushtaku i PDK-së ka folur mospërkrahjen e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj Rezolutës për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, e cila u votua sot në...

E ulët- Zyrtari i PDK-së ofendon Vjosën: Vrapove pas votave të Sprska-s, s’humbe asnjë KG…

Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Bujar Cakolli ka bërë një status të ulët në drejtim të kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani. Duke përmendur zgjedhjen...

Alarmante: Në Kosovë ka mbi 200 mijë të infektuar me Covid-19

Në Kosovë, në 24 orët e fundit janë shënuar 214 raste pozitive me COVID, që e cila përben edhe rekord sa i përket numrit...