Manchester United kthen derbin në pak minuta, City bën “vetëvrasje”

Nga OraNews Përditësimi i fundit 14 Janar 2023, 15:15

Manchester United kthen derbin në pak minuta, City bën

Fitorja e nëntë rresht, e pesta në kampionat që e çon në vetëm 1 pikë diferencë nga Manchester City. Mund të thuhet me plot gojën që Manchester United është rikthyer skuadra e kohëve të arta. Në derbin e 189 të historisë, “Red Devils” fitojnë me përmbysje pas një pjese të dytë të çmendur.

2-1 në fund të 90 minutave spektakolare ku pjesa e dytë dhuroi gjithçka. Tashmë Ten Hag mund të synojë edhe titullin pasi Arsenali kryesues është vetëm 6 pikë larg ndërsa Pep Guardiola “qan” faktin që skuadra e tij nuk arriti të ruante avantazhin e minutës së 60.

Rreth 15 minuta pas rikthimit të skuadrave në fushën e lojës, “Citizens” morën masat që të mos përsëritej më pjesa e parë shumë e dobët dhe e dominuar nga skuadra e Ten Hag. Pas disa aksioneve të rrezikshme, në minutën e 60 City goditi për herë të parë portën e e Gea-s dhe ishte Graelish që zëvendësoi Foden pak minuta më parë, duke bërë që në “Old Trafford” të binte heshtja.

Gjithsesi, Bruno Fernandez gjeti golin pak më vonë dhe pavarësisht polemikave të miqve, arbitri e cilësoi të rregullt rrjetën e portugezit që nuk shënonte që prej muajit tetor.

Pak minuta më vonë, Rashford sigloi edhe rrjetën e dytë duke kompletuar mrekullinë e Manchester United.