Pse shkaktohen ngërçet e këmbës gjatë natës dhe si ta ndaloni këtë përgjithmonë

Muskujt janë ato që e bëjnë lëvizjen të mundshme, por kur një ngërç godet ose bëhet kronik, lëvizja bëhet e dhimbshme dhe gati e pamundur.

Dhimbjet e muskujve janë mjaft të zakonshme, shumë njerëz i përjetojnë ato çdo ditë, por disa si ngërçet e këmbëve mund të shmangen dhe trajtohen lehtësisht me mjete të thjeshta, të bazuara në shtëpi, transmeton lajmi.net.

Kërcitjet e këmbëve, veçanërisht gjatë natës, janë shumë të zakonshme, dhe ato çojnë në dhimbje në këmbë dhe kofshë, dhe shqetësime që dëmtojnë gjumin dhe shëndetin e përgjithshëm.

Shkaqet kryesore të ngërçeve të këmbëve përfshijnë mungesën e ushtrimeve gjatë ditës, dehidratimin dhe rrjedhjen e dobët të gjakut në këmbë. Mund të zgjasin nga disa sekonda deri në disa minuta, dhe në rastet më të rënda, madje edhe deri në disa ditë.

Megjithatë, ato mund të zvogëlohen dhe trajtohen me ndihmën e disa hileve të thjeshta, shkruan holistic living tips. Para së gjithash, ju duhet të rritni prodhimin e magnezit, përmes konsumimit të ushqimeve të larta në këtë mineral, siç janë kos, hurma, banane, zarzavate të errëta, perime, farat e kungullit dhe çokollatën e zezë.

Shtrirja parandalon ngërçet e këmbëve, pasi rrit rrjedhjen e gjakut, dhe kështu ndihmon shpërndarjen e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në qelizat.

Më shumë vitaminë D. Kjo vitaminë është jashtëzakonisht e rëndësishme për thithjen e kalciumit, e cila është një elektrolit dhe balancon lëngjet e trupit. Mënyra më e mirë për të rritur nivelet e kësaj vitamine në trup është përmes ekspozimit në diell, si dhe konsumimit të ushqimeve të detit dhe kërpudhave.

Hidratimi i duhur i trupit parandalon ngërçe. Nëse kjo nuk funksionon, elektrolitet mund të çekuilibrohen në trup. /Lajmi.net/

Get in Touch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Articles

Which Country Has Flattened the Curve for the Coronavirus?

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

All that You Need to Know About the Coronavirus Outbreak

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

Your Questions About Life Under Coronavirus Answered Here

Prevention Sugar seems to have developed a reputation as the big bad wolf in relation to health. We have reported on numerous studies associating sugar...

Get in Touch

169,151FansLike
100,000FollowersFollow
23,451SubscribersSubscribe

LAJMET E FUNDIT

Tetë të vdekur nga coronavirusi – shkon në 94 numri i viktimave në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se ka shkuar në 94 numri i i pacientëve të infektuar me coronnavirus...

“Shikohen shtrembër”, kosovari plagos tre persona në Austri

Një 31-vjeçar kosovar në Graz të Austrisë është përfshirë në një konflikt me armë, pasi një rumun e kishte “shikuar shtrembër” në një parking...

Sami Lushtaku: Rexha po gënjen shumë, a e di shumë mirë kush është Hashim Thaçi, shokë e ka pas!

Sami Lushtaku i PDK-së ka folur mospërkrahjen e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj Rezolutës për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, e cila u votua sot në...

E ulët- Zyrtari i PDK-së ofendon Vjosën: Vrapove pas votave të Sprska-s, s’humbe asnjë KG…

Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Bujar Cakolli ka bërë një status të ulët në drejtim të kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani. Duke përmendur zgjedhjen...

Alarmante: Në Kosovë ka mbi 200 mijë të infektuar me Covid-19

Në Kosovë, në 24 orët e fundit janë shënuar 214 raste pozitive me COVID, që e cila përben edhe rekord sa i përket numrit...