Rusia shumë pranë realizimit të vaksinës Covid-19

Rusia mund të jetë gati të publikojë vaksinën e saj të parë Covid-19 gjatë muajit gusht. Sipas Reuters, një burim që është pjesë e zhvillimit të vaksinës, ka thënë se provat e hershme njerëzore të vaksinës me bazë adenovirus, u përfunduan këtë muaj në Institutin Gamaleya, një strukturë shtetërore kërkimore në Moskë. Provat në shkallë të gjerë pritet të fillojnë në gusht.

(200708) — MOSCOW, July 8, 2020 (Xinhua) — People are seen at a park in Moscow, Russia, on July 8, 2020. Russia registered 6,562 new COVID-19 cases in the past 24 hours, taking its total to 700,792, the country’s coronavirus response center said in a statement Wednesday. (Xinhua/Evgeny Sinitsyn)

Autoritetet në Moskë kanë ngritur shqetësimin në lidhje me konkurrencën globale për prodhimin e vaksinës, pasi synojnë që Rusia të jetë vendi i parë në botë që miraton një vaksinë. Ka debate gjithsesi për sigurinë dhe provat shkencore, pasi ekziston dyshimi se mos Rusia po e bën këtë për prestigj botëror. Njoftohet se 10 gushti është data e pritshme, por afati i fundit do të jetë data 15 gusht, për miratimin ose jo të vaksinës, megjithëse rezultatet deri më tani kanë qenë pozitive.

Lajmi vjen pasi vendi regjistroi 5.475 raste të reja me koronavirus të mërkurën, që e çon numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në gati 829,000. Ndërsa numri i të vdekurve në Rusi aktualisht është 13.673, që mbetet më i ulët se shumë vende të tjera. Numri i të shëruarve në total është 620,333.

Burimi:Ladbible|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Rusia mund të jetë gati të publikojë vaksinën e saj të parë Covid-19 gjatë muajit gusht. Sipas Reuters, një burim që është pjesë e zhvillimit të vaksinës, ka thënë se provat e hershme njerëzore të vaksinës me bazë adenovirus, u përfunduan këtë muaj në Institutin Gamaleya, një strukturë shtetërore kërkimore në Moskë. Provat në shkallë të gjerë pritet të fillojnë në gusht.

(200708) — MOSCOW, July 8, 2020 (Xinhua) — People are seen at a park in Moscow, Russia, on July 8, 2020. Russia registered 6,562 new COVID-19 cases in the past 24 hours, taking its total to 700,792, the country’s coronavirus response center said in a statement Wednesday. (Xinhua/Evgeny Sinitsyn)

Autoritetet në Moskë kanë ngritur shqetësimin në lidhje me konkurrencën globale për prodhimin e vaksinës, pasi synojnë që Rusia të jetë vendi i parë në botë që miraton një vaksinë. Ka debate gjithsesi për sigurinë dhe provat shkencore, pasi ekziston dyshimi se mos Rusia po e bën këtë për prestigj botëror. Njoftohet se 10 gushti është data e pritshme, por afati i fundit do të jetë data 15 gusht, për miratimin ose jo të vaksinës, megjithëse rezultatet deri më tani kanë qenë pozitive.

Lajmi vjen pasi vendi regjistroi 5.475 raste të reja me koronavirus të mërkurën, që e çon numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në gati 829,000. Ndërsa numri i të vdekurve në Rusi aktualisht është 13.673, që mbetet më i ulët se shumë vende të tjera. Numri i të shëruarve në total është 620,333.

Burimi:Ladbible|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
light intensity shower rain
16 ° C
16 °
16 °
87 %
1kmh
75 %
Wed
20 °
Thu
20 °
Fri
23 °
Sat
23 °
Sun
24 °

LAJMET E FUNDIT

Shpërthimi i fuqishëm në Bejrut, vdes politikani i njohur

Sekretari i përgjithshëm i partisë politike Kataeb, Nazar Najarian, është vrarë pas shpërthimit të fuqishëm që ndodhi ditën e sotme në Bejrut. Mediat e huaja...

Vjen reagimi edhe i Donald Trump pas shpërthimit në Bejrut

Presidenti amerikan Donald Trump pretendon se shpërthimi shkatërrues që dërgoi valë shoku nëpër Bejrut dhe rajonin “duket si një sulm i tmerrshëm”, transmeton Anadolu...