Starti më i keq i Zidane

Mposhtja e Real Madridsit nga Athletic Club ishte e 25-ta me radhë deri me tani këtë sezon dhe letrat tregojnë se Zinedine Zidane nuk është duke i lexuar statistikat mirë. Ky është fillimi më i keq deri me tani pasi që Real Madrid ka 14 fitore, pesë barazime dhe gjashtë humbje.

Los Blancos mezi kaluan grupet në ditën e fundit të fazës grupore kundër Borussia Monchengladbach dhe kishin pësuar tri humbje në ligë. Hera e fundit kur kjo gjë kishte ndodhur pas 18 ndeshjeve ishte sezoni i vitit 2017/18, e cila gjë bëri që francezi të merrte vendim në janar që ai dëshiron të largohet në fund të sezonit.

Në fitimin e titullit vitin e kaluar, skuadra e Zidane kishte dy humbje në të njëjtën fazë – një në ligë dhe një në Ligën e Kampionëve. Ky sezon është edhe më i keq në krahasim me Atletico Madridin pasi që tani duhet të rikuperojë 10 pikë me rivalin e qytetit nëse dëshirojnë që të jenë në garë për titull.

Në sezonin e parë në bankinë, atë 2015/16, në 25 ndeshjet e para Zidane kishte katër barazime dhe tri fitore – në të gjitha ndeshjet. Ai regjistroi vetëm një barazim në fazën grupore në Ligën e Kampionëve kundër Parisa Saint-Germain dhe në fund e fitoi garën.

Sezonin tjetër kishte fillimin më të mirë në Bernabeu ku përfundoi si fitues i dy titujve kryesor. Skuadra e tij nuk kishte humbur asnjë ndeshje në katër garat dhe humbja e parë erdhi në janar në La Liga kundër Sevillas.

Në sezonin 2017/18 fillimi nuk ishte i mirë por prapë kishte vetëm tri humbje në 25 ndeshje – dy në ligë dhe një në Ligën e Kampionëve si dhe pesë barazime. Për momentin ata kanë një humbje më shumë në këtë fazë të sezonit.

Shumë tifozë të Real Madridit, megjithatë, mbesin optimist. Kupa e Mbretit ende ska filluar, Liga e Kampionëve ende është aty dhe La Liga ende duhet rrugë dhe Atletico mund të lëshojë pikë. Zidane humbi titullin e parë këtë sezon, një gjë që nuk i kishte ndodhur më parë.

Zidane mben ende rekordin e titujve për ndeshje në klub, por madje ende pa kaluar një vit nga suksesi në La Liga, gjërat kanë filluar që të mos jenë të mira për të. /GazetaExpress/

Mposhtja e Real Madridsit nga Athletic Club ishte e 25-ta me radhë deri me tani këtë sezon dhe letrat tregojnë se Zinedine Zidane nuk është duke i lexuar statistikat mirë. Ky është fillimi më i keq deri me tani pasi që Real Madrid ka 14 fitore, pesë barazime dhe gjashtë humbje.

Los Blancos mezi kaluan grupet në ditën e fundit të fazës grupore kundër Borussia Monchengladbach dhe kishin pësuar tri humbje në ligë. Hera e fundit kur kjo gjë kishte ndodhur pas 18 ndeshjeve ishte sezoni i vitit 2017/18, e cila gjë bëri që francezi të merrte vendim në janar që ai dëshiron të largohet në fund të sezonit.

Në fitimin e titullit vitin e kaluar, skuadra e Zidane kishte dy humbje në të njëjtën fazë – një në ligë dhe një në Ligën e Kampionëve. Ky sezon është edhe më i keq në krahasim me Atletico Madridin pasi që tani duhet të rikuperojë 10 pikë me rivalin e qytetit nëse dëshirojnë që të jenë në garë për titull.

Në sezonin e parë në bankinë, atë 2015/16, në 25 ndeshjet e para Zidane kishte katër barazime dhe tri fitore – në të gjitha ndeshjet. Ai regjistroi vetëm një barazim në fazën grupore në Ligën e Kampionëve kundër Parisa Saint-Germain dhe në fund e fitoi garën.

Sezonin tjetër kishte fillimin më të mirë në Bernabeu ku përfundoi si fitues i dy titujve kryesor. Skuadra e tij nuk kishte humbur asnjë ndeshje në katër garat dhe humbja e parë erdhi në janar në La Liga kundër Sevillas.

Në sezonin 2017/18 fillimi nuk ishte i mirë por prapë kishte vetëm tri humbje në 25 ndeshje – dy në ligë dhe një në Ligën e Kampionëve si dhe pesë barazime. Për momentin ata kanë një humbje më shumë në këtë fazë të sezonit.

Shumë tifozë të Real Madridit, megjithatë, mbesin optimist. Kupa e Mbretit ende ska filluar, Liga e Kampionëve ende është aty dhe La Liga ende duhet rrugë dhe Atletico mund të lëshojë pikë. Zidane humbi titullin e parë këtë sezon, një gjë që nuk i kishte ndodhur më parë.

Zidane mben ende rekordin e titujve për ndeshje në klub, por madje ende pa kaluar një vit nga suksesi në La Liga, gjërat kanë filluar që të mos jenë të mira për të. /GazetaExpress/

NGJARJE TË TJERA

- Reklamë nga Gjirafa -