Tradhtari i radhës, futbollisti shqiptar zgjedh kombëtaren e Greqisë

Tradita duket se vazhdon. Një tjetër lojtar shqiptar zgjedh të luajë për Greqinë. Bëhet fjalë për mbrojtësin 23-vjeçar, Lazaros Rrota, i cili ka lindur në shtetin helen në vitin 1997 dhe i formuar si lojtar në akademinë e Iraklisit, Ai është grumbulluar së fundmi nga Kombëtarja e Greqisë, duke qenë pjesë e ekipit për dy ndeshjet e Ligës së Kombeve ndaj Moldavisë dhe Kosovës.

Rrota debutoi me fanellën greke në fitoren 2-0 ndaj Moldavisë më 11 tetor, duke luajtur 22 minuta. “Panorama Sport” mëson se Rrota i është sugjeruar disa muaj më parë FSHF-së përmes menaxherit të tij, Bruno Çirilo, por nuk është konkretizuar bashkimi.

Nisur nga kjo situatë, Rrota shfrytëzoi mundësinë pas thirrjes që i bëri trajneri i Greqisë, Xhon Vant Ship. Ky i fundit është holandez dhe duke njohur mirë “Erdivise” kampionatin ku luan Rrota,, ndoqi disa herë lojtarin dhe u bind për ta grumbulluar. Aktivizimi i 23- vjeçarit me Greqinë në ndeshjen ndaj Moldavisë ia djeg tashmë mundësinë e një bashkimi me Shqipërinë në të ardhmen.

Tradita duket se vazhdon. Një tjetër lojtar shqiptar zgjedh të luajë për Greqinë. Bëhet fjalë për mbrojtësin 23-vjeçar, Lazaros Rrota, i cili ka lindur në shtetin helen në vitin 1997 dhe i formuar si lojtar në akademinë e Iraklisit, Ai është grumbulluar së fundmi nga Kombëtarja e Greqisë, duke qenë pjesë e ekipit për dy ndeshjet e Ligës së Kombeve ndaj Moldavisë dhe Kosovës.

Rrota debutoi me fanellën greke në fitoren 2-0 ndaj Moldavisë më 11 tetor, duke luajtur 22 minuta. “Panorama Sport” mëson se Rrota i është sugjeruar disa muaj më parë FSHF-së përmes menaxherit të tij, Bruno Çirilo, por nuk është konkretizuar bashkimi.

Nisur nga kjo situatë, Rrota shfrytëzoi mundësinë pas thirrjes që i bëri trajneri i Greqisë, Xhon Vant Ship. Ky i fundit është holandez dhe duke njohur mirë “Erdivise” kampionatin ku luan Rrota,, ndoqi disa herë lojtarin dhe u bind për ta grumbulluar. Aktivizimi i 23- vjeçarit me Greqinë në ndeshjen ndaj Moldavisë ia djeg tashmë mundësinë e një bashkimi me Shqipërinë në të ardhmen.

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

Shaqiri mund të bëhet me skuadër të re në janar

Afati kalimtar i janarit mund ta gjejë Xherdan Shaqirin me skuadër të re. Futbollisti i Liverpool me prejardhje nga Kosova, mund të ndërrojë skuadër në...

Martohet futbollisti i Kosovës, së shpejti pritet të bëhet baba

Futbollisi i Kosovës, Florent Muslija, ka kurorëzuar dashurinë me martesë. Futbollisti i Përfaqësueses së Kosovës dhe njëherësh i klubit gjerman Hannover 96, Florent Muslija, ka...

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
scattered clouds
9.1 ° C
9.4 °
8.9 °
70 %
7.2kmh
40 %
Fri
8 °
Sat
11 °
Sun
11 °
Mon
8 °
Tue
9 °

LAJMET E FUNDIT

Shaqiri mund të bëhet me skuadër të re në janar

Afati kalimtar i janarit mund ta gjejë Xherdan Shaqirin me skuadër të re. Futbollisti i Liverpool me prejardhje nga Kosova, mund të ndërrojë skuadër në...

Martohet futbollisti i Kosovës, së shpejti pritet të bëhet baba

Futbollisi i Kosovës, Florent Muslija, ka kurorëzuar dashurinë me martesë. Futbollisti i Përfaqësueses së Kosovës dhe njëherësh i klubit gjerman Hannover 96, Florent Muslija, ka...

Ronaldo shënon golin më të çuditshëm në karrierë

Juventus ka ngritur epërsinë 2-0, përballë Dinamo Kiev. Është super ylli portugez Cristiano Ronaldo, ai i cili ka realizuar gol në minutën e 57-të, të...