Turqia e fillon Euro ‘24 me fitore drithëruese ndaj Gjeorgjisë

Turqia e ka nisur Euro 2024 me fitore, duke triumfuar 3-1 ndaj Gjeorgjisë në kuadër të Grupit F.

Turqit e dominuan këtë takim, por mbrojta gjeorgjiane ishte shumë e vështirë për t’u thyer në shumë raste.

Mert Muldur e kaloi Turqinë në epërsi, kur realizoi për 1-0 në minutën e 25-të.

Dy minuta më vonë, Kenan Yildiz mendoi se e kishte dyfishuar epërsinë, por që ishte në pozicion jashtë loje.

Më pas, Gjeorgjia i barazoi shifrat në 1-1, kur Georges Mikautadze realizoi në minutën e 32-të me një asistim të Giorgi Kochorashvili.

Pjesa e dytë ishte edhe më spektakolare, kur Turqia e kërkoi me ngulm rikthimin e epërsisë.

Këtë e siguruan falë një super goditje nga ylli i Real Madridit, Arda Guler, që realizoi nga distanca në minutën e 65-të për 2-1.