Uellsi ‘koritë’ futbollin britanez, e mposht Irani në ‘Katar 2022’

Njëra nga kombëtaret e futbollit ishullor, Uellsi nuk ia ka dal kundër Iranit, të cilët në ndeshjen e parë u mposhtën keq nga Anglia.

Iranianët në përfundim të kohës shtesë realizuan golat e fitores, duke përmbyllur ndeshjen me shifrat, 2:0. Goli i parë u realizua me anë të një goditje të fuqishme e të sakt nga Chesmi, ndërsa Rezaeian, vuloi fatin e takimit dy minuta më vonë (90+11’).

Takimi i xhiros së dytë të Grupit B, u mendua se po përfundon pa gola, edhe iranianët dhridhëruan kornizën e portierit Hennessy, i cili la ska skuadrën me një lojtar më pak kur u ndëshkua me të kuq (88’).