Vashat e Anglisë “pushtojnë” Evropën duke i dhënë leksion meshkujve

Femrat e Anglisë kanë triumfuar në Kampionatin Evropian , duke e mposhtur Gjermaninë në një finale emocionuese, ku fituesi u caktua në kohën shtesë.

Anglezet dukeshin të rrezikshme që në start, por megjithatë që pjesa e parë nuk soli gola.

Në pjesën e dytë, pikërisht në minutën e 62-të, Ella Ann Toone shënoi për 1-0.

Por Gjermania nuk vonoi shumë dhe pas 10 minutash barazoi në 1-1 me Lina Magull.

Pas një sërë rastesh për të dyja skuadrat, spektakli i së dielës shkoi në kohën shtesë.

Në shtesat, kur po luhej minuta e 110-të, sulmuesja e Man Cityt, Chloe Kelly, shënoi golin që doli të jetë i fitores.