Xherdan Shaqiri shënon e asiston për Chicago Fire (video)

Ylli shqiptar i Zvicrës, Xherdan Shaqiri ka shkëlqyer në fitoren e skuadrës së tij Chicago Fire në udhëtim te Vancouver Whitecaps 1:3.

Shaqa ka shkëlqyer duke qenë protagonisti kryesor në këtë ndeshje, duke shënuar një gol e duke asistuar në një tjetër.

Që në minutën e 13-të, ai erdhi në shprehje me një goditje nga distanca me këmbën e tij të djathtë për të kaluar Chicagon në epërsi 0:1.

Gjatë tërë ndeshjes, Shaqiri ishte ndër më të dalluarit derisa përsëri erdhi në shprehje në përfundim të takimit, kur kësaj radhe asistoi te Mueller që realizoi për rezultatin përfundimtar 1:3.

Ishte ky goli i katërt i Xherdanit me fanellën e skuadrës amerikane, derisa ka bërë edhe nëntë asistime.

Me këtë fitore Chicago ngritët në pozitën e nëntë në Konferencën e Lindjes në MLS.