‘Brenda një dite janë mbledhur 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe’

Sekretari i Bashkësisë Islame, Ahmet Sadriu, tha se janë mbledhur mbi 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe, brenda vetëm një dite.

“Mjetet janë mbledhur në një ditë xhuma. Brenda një aktiviteti për mbledhjen e parave për xhaminë janë mbledhur 25 milionë euro. Kemi mbledhur mjete për Shqipërinë kur pati tërmetin, kemi mbledhur mjete edhe për cunamin në Indonezi. Ato mjete janë tubuar, s’ka të bëjë me çështje të shtetit”, tha ai.

Sipas tij, çështja e ndërtimit të Xhamisë së Madhe në kryeqytet është politizuar.

SHIKO EDHE: SI BËHET TESTI I COVID-19?

“Jetojmë në shtet demokratik ku liria e shprehjes e të protestuarit politizohet. Nuk kishte protestë kur u mor vendimi ishte tubim i disa njerëzve. Njihemi si shoqëri me besime të ndryshme dhe me tolerancë të madhe të ndërsjellë. “Këtu nuk është Arabi, kush do xhami le të shkojnë në Arabi”, thonë disa. Po flasim për një popullatë ku ka përqindje të myslimanëve. Duhet të kihet kujdes me deklarata”, tha Sadriu në Interaktiv.

Sekretari i Bashkësisë Islame, Ahmet Sadriu, tha se janë mbledhur mbi 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe, brenda vetëm një dite.

“Mjetet janë mbledhur në një ditë xhuma. Brenda një aktiviteti për mbledhjen e parave për xhaminë janë mbledhur 25 milionë euro. Kemi mbledhur mjete për Shqipërinë kur pati tërmetin, kemi mbledhur mjete edhe për cunamin në Indonezi. Ato mjete janë tubuar, s’ka të bëjë me çështje të shtetit”, tha ai.

Sipas tij, çështja e ndërtimit të Xhamisë së Madhe në kryeqytet është politizuar.

SHIKO EDHE: SI BËHET TESTI I COVID-19?

“Jetojmë në shtet demokratik ku liria e shprehjes e të protestuarit politizohet. Nuk kishte protestë kur u mor vendimi ishte tubim i disa njerëzve. Njihemi si shoqëri me besime të ndryshme dhe me tolerancë të madhe të ndërsjellë. “Këtu nuk është Arabi, kush do xhami le të shkojnë në Arabi”, thonë disa. Po flasim për një popullatë ku ka përqindje të myslimanëve. Duhet të kihet kujdes me deklarata”, tha Sadriu në Interaktiv.

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
broken clouds
3.4 ° C
3.9 °
3 °
69 %
7.2kmh
75 %
Sun
5 °
Mon
1 °
Tue
0 °
Wed
3 °
Thu
6 °

LAJMET E FUNDIT

Loredana Zefi pozon atraktive para pasqyrës, zbulon tatuazhet në trup

Loredana Zefi duket atraktive para pasqyrës. Reperja e njohur shqiptare, Loredana Zefi, është një nga emrat shumë të komentuar në media e publik, shkruan lajmi.net. Karriera...