Jashtëtokësori Messi dërgon Argjentinën në finalen e madhe të Katar 2022

Argjentina kalon në finale të Kupës së Botës ‘Katar 2022’, pasi mposhti Kroacinë me rezultat bindës 3:0.

Kroatët e nisën më mirë takimin, duke administruar me qarkullimin e topit, por Argjentina ishte skuadra konkrete.

Ishte minuta e 34’ kur Julian Alvarez fitoi një penallti për Argjentinën dhe këtë penallti e konvertoi në gol Lionel Messi.

Vetëm pesë minuta më vonë, Julian Alvarez doli përsëri në skenë, kësaj radhe në rolin e golashënuesit, për dyfishimin e epërsisë. Me këto dy gola u vulos rezultati i pjesës së parë.

Në pjesën e dytë, Argjentina pati mbrojtje të ngjeshur dhe arriti të shfrytëzonte një kundërzbritje për rezultatin final.

Ishte minuta e 69’ kur një moment magjie i Lionel Messi rrëzoi Josko Gvardiol dhe gjithë mbrojtjen e Kroacisë, për t’i asistuar të riut Julian Alvarez, i cili shënoi edhe golin e dytë personal këtë mbrëmje. Goli i Julian vulosi rezultatin final 3:0.

Me këtë rezultat, Argjentina shkon në finale, ku pret për fituesin e çiftit Francë – Marok. Kjo do të jetë finalja e dytë e një Kupe Bote për Lionel Messin, pas asaj të vitit 2014.