spot_img

Kjo është vajza e re që humbi jetën tragjikisht në Kosovë, e hedhur nga kati i gjashtë i hotelit nga partneri i saj në Fushë Kosovë

spot_img

Vdekja tragjike e një të reje nga Argentina (27) vazhdon të jetë temë e mediave jo vetëm në Kosovë dhe Zvicër, por edhe në Argjentinë, prej nga ishte viktima e së martes së kaluar, e cila në orën dy të mëngjesit ishte hedhur nga kati i gjashtë i një hoteli në Fushë-Kosovë nga një zviceran me origjinë kosovare. Qysh dje dhe sot, mediat argjentinase kanë kuptuar rastin dhe kanë mbushur faqet e tyre të gazetave duke vajtuar jo vetëm familjen e viktimës, por tërë Argjentinën për bijën e tyre, shkruan gazeta zvicerane “Le Canton27.ch.”

Gjithë mediat e Argjentinës të pikëlluar publikojnë emrin dhe foton e bijës së tyre që humbi jetën tragjikisht në Kosovë:

“Një e re argjentinase ka humbur jetën pasi ka rënë nga kati i gjashtë në Kosovë dhe partneri i saj zviceran me origjinë kosovare, i cili më pas është arrestuar…” është ky titulli kryesor që dominon në mediat argjentinase, duke u referuar mediave zvicerane, për vrasjen tragjike të së resë, e cila kishte shkuar në dasmën e vëllaut të autorit të krimit. Mediat argjentinase flasin për tragjedinë duke publikuar fotot dhe emrin e të ndjerës María Clara Urdangaray. Për vdekjen e Marisë flasin në gazeta dhe televizione prindërit e saj, tërë pikëlluar dhe me sy të perlotur.

“Një 27-vjeçare argjentinase me emrin María ka humbur jetën gjatë orëve të para të së martës së kaluar në Republikën e Kosovës, pasi ka rënë nga kati i gjashtë i një hoteli. Për vdekjen e saj u arrestua partneri i të resë, një 31-vjeçar me kombësi zvicerane: hetuesit dyshojnë se ai e hodhi në boshllëk…” (Una argentina de 27 años murió durante la madrugada del martes pasado en la República de Kosovo tras caer desde el sexto piso de un hotel…) shkruan gazeta argjentinase “Infobae,” duke cituar babain e saj se “kosovari ishte një femicid,” përcjell Le Canton27.ch.

Gjithë mediat në Argjentinë njoftojnë se “gjithçka ka ndodhur rreth orës 2 në një ndërtesë në qytetin e Fushë Kosovës, në lagjen e Prishtinës, kryeqytetin e vendit evropian. Viktima, e identifikuar si María Clara Urdangaray, ishte në dhomën që ajo ndante me partnerin e saj. Sipas shtypit vendas, dyshohet se në atë moment mes të dyve ka pasur një debat, pas së cilës e reja ka rënë në zbrazëti.”

María Clara është dërguar me urgjencë në Qendrën Klinike të Universitetit të Kosovës, ku ka ndërruar jetë nga plagët e rënda. Më pas, Drejtësia e Prishtinës i ka caktuar të dyshuarit masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji derisa po hetohen rrethanat e ngjarjes. Për Facundo, babain e viktimës, nuk ka dyshim se ishte një krim: “Është një femicid, e hodhën nga ballkoni.”

María Clara Urdangaray jetonte në Zvicër që nga muaji mars dhe ishte në një lidhje me një shtetase të lindur në Kosovë. Familja e viktimës pretendon se ishte një femicid dhe kërkojnë drejtësi. “Vajza ime kishte folur me nënën e saj dhe ajo e kishte përshkruar të dashurin si një tip femëror dhe shumë xheloz. Është një femicide, jam i bindur,” tha babai i të resë mediat e Buenos Aires.

“Ata na thanë se autopsia, procesi ligjor dhe ekspertiza do të zgjasin deri në 15 ditë,” shpjegoi Facundo Urdangaray, i cili njoftoi se po kërkojnë të riatdhesojnë trupin e saj në vend me ndihmën e Ministrisë së Jashtme.

Kush ishte María Clara Urdangaray, e reja e vrarë në Kosovë:

María Clara ishte me origjinë nga La Plata dhe ishte transferuar në Evropë vitin e kaluar. Babai i saj saktësoi se ajo udhëtoi për në Spanjë më 1 nëntor, “në kërkim të një të ardhmeje më të mirë.” “Ai jetoi në Barcelonë për dy ose tre muaj derisa takoi këtë njeri (të dyshuarin e arrestuar) dhe ata shkuan të jetojnë së bashku në Zvicër,” tha Facundo për kanalin TN.

27-vjeçarja do të kishte komunikuar për herë të fundit me familjen të dielën. “Ajo na dërgoi video nga dasma, dukej mirë dhe e lumtur, nuk e kuptoj,” thanë ata. Bëhej e ditur se familja e mori vesh lajmin përmes një shoqeje që ajo kishte në Barcelonë.

“Nuk ishim shumë të sigurt se ishte vajza jonë dhe na njoftoi. Filluam të mësojmë dhe mbërritëm në Ministrinë e Jashtme që po përpunon gjithçka për ne, na trajtoi mrekullisht dhe po bën gjithçka që transferimi të bëhet sa më shpejt,” sqaruan ata për gazetën “Pagina12.”

Ndërkohë, Facundo Urdangaray, babai i së resë, tha për kanalin Todo Noticias se “ajo ka udhëtuar në Spanjë më 1 nëntor, ka jetuar në Barcelonë për dy ose tre muaj dhe ka takuar këtë person dhe kanë shkuar të jetojnë së bashku në Zvicër.”

Gazeta tjetër argjentinase “Ellitoral” ka shkruar se “Kanë qenë bashkë për katër muaj deri në këtë fundjavë që ishte udhëtimi. Ata kishin udhëtuar në Kosovë për martesën e vëllait të këtij personi dhe duket se natën duhet të ketë qenë, nuk dihen rrethanat që ka ndodhur kjo gjë. U shkaktua,” tha burri dhe shtoi: “Është një femicide. Çifti i dyshuar, në një lloj diskutimi, e hodhën nga ballkoni dhe vdiq në spital.”

 

 

Vdekja tragjike e një të reje nga Argentina (27) vazhdon të jetë temë e mediave jo vetëm në Kosovë dhe Zvicër, por edhe në Argjentinë, prej nga ishte viktima e së martes së kaluar, e cila në orën dy të mëngjesit ishte hedhur nga kati i gjashtë i një hoteli në Fushë-Kosovë nga një zviceran me origjinë kosovare. Qysh dje dhe sot, mediat argjentinase kanë kuptuar rastin dhe kanë mbushur faqet e tyre të gazetave duke vajtuar jo vetëm familjen e viktimës, por tërë Argjentinën për bijën e tyre, shkruan gazeta zvicerane “Le Canton27.ch.”

Gjithë mediat e Argjentinës të pikëlluar publikojnë emrin dhe foton e bijës së tyre që humbi jetën tragjikisht në Kosovë:

“Një e re argjentinase ka humbur jetën pasi ka rënë nga kati i gjashtë në Kosovë dhe partneri i saj zviceran me origjinë kosovare, i cili më pas është arrestuar…” është ky titulli kryesor që dominon në mediat argjentinase, duke u referuar mediave zvicerane, për vrasjen tragjike të së resë, e cila kishte shkuar në dasmën e vëllaut të autorit të krimit. Mediat argjentinase flasin për tragjedinë duke publikuar fotot dhe emrin e të ndjerës María Clara Urdangaray. Për vdekjen e Marisë flasin në gazeta dhe televizione prindërit e saj, tërë pikëlluar dhe me sy të perlotur.

“Një 27-vjeçare argjentinase me emrin María ka humbur jetën gjatë orëve të para të së martës së kaluar në Republikën e Kosovës, pasi ka rënë nga kati i gjashtë i një hoteli. Për vdekjen e saj u arrestua partneri i të resë, një 31-vjeçar me kombësi zvicerane: hetuesit dyshojnë se ai e hodhi në boshllëk…” (Una argentina de 27 años murió durante la madrugada del martes pasado en la República de Kosovo tras caer desde el sexto piso de un hotel…) shkruan gazeta argjentinase “Infobae,” duke cituar babain e saj se “kosovari ishte një femicid,” përcjell Le Canton27.ch.

Gjithë mediat në Argjentinë njoftojnë se “gjithçka ka ndodhur rreth orës 2 në një ndërtesë në qytetin e Fushë Kosovës, në lagjen e Prishtinës, kryeqytetin e vendit evropian. Viktima, e identifikuar si María Clara Urdangaray, ishte në dhomën që ajo ndante me partnerin e saj. Sipas shtypit vendas, dyshohet se në atë moment mes të dyve ka pasur një debat, pas së cilës e reja ka rënë në zbrazëti.”

María Clara është dërguar me urgjencë në Qendrën Klinike të Universitetit të Kosovës, ku ka ndërruar jetë nga plagët e rënda. Më pas, Drejtësia e Prishtinës i ka caktuar të dyshuarit masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji derisa po hetohen rrethanat e ngjarjes. Për Facundo, babain e viktimës, nuk ka dyshim se ishte një krim: “Është një femicid, e hodhën nga ballkoni.”

María Clara Urdangaray jetonte në Zvicër që nga muaji mars dhe ishte në një lidhje me një shtetase të lindur në Kosovë. Familja e viktimës pretendon se ishte një femicid dhe kërkojnë drejtësi. “Vajza ime kishte folur me nënën e saj dhe ajo e kishte përshkruar të dashurin si një tip femëror dhe shumë xheloz. Është një femicide, jam i bindur,” tha babai i të resë mediat e Buenos Aires.

“Ata na thanë se autopsia, procesi ligjor dhe ekspertiza do të zgjasin deri në 15 ditë,” shpjegoi Facundo Urdangaray, i cili njoftoi se po kërkojnë të riatdhesojnë trupin e saj në vend me ndihmën e Ministrisë së Jashtme.

Kush ishte María Clara Urdangaray, e reja e vrarë në Kosovë:

María Clara ishte me origjinë nga La Plata dhe ishte transferuar në Evropë vitin e kaluar. Babai i saj saktësoi se ajo udhëtoi për në Spanjë më 1 nëntor, “në kërkim të një të ardhmeje më të mirë.” “Ai jetoi në Barcelonë për dy ose tre muaj derisa takoi këtë njeri (të dyshuarin e arrestuar) dhe ata shkuan të jetojnë së bashku në Zvicër,” tha Facundo për kanalin TN.

27-vjeçarja do të kishte komunikuar për herë të fundit me familjen të dielën. “Ajo na dërgoi video nga dasma, dukej mirë dhe e lumtur, nuk e kuptoj,” thanë ata. Bëhej e ditur se familja e mori vesh lajmin përmes një shoqeje që ajo kishte në Barcelonë.

“Nuk ishim shumë të sigurt se ishte vajza jonë dhe na njoftoi. Filluam të mësojmë dhe mbërritëm në Ministrinë e Jashtme që po përpunon gjithçka për ne, na trajtoi mrekullisht dhe po bën gjithçka që transferimi të bëhet sa më shpejt,” sqaruan ata për gazetën “Pagina12.”

Ndërkohë, Facundo Urdangaray, babai i së resë, tha për kanalin Todo Noticias se “ajo ka udhëtuar në Spanjë më 1 nëntor, ka jetuar në Barcelonë për dy ose tre muaj dhe ka takuar këtë person dhe kanë shkuar të jetojnë së bashku në Zvicër.”

Gazeta tjetër argjentinase “Ellitoral” ka shkruar se “Kanë qenë bashkë për katër muaj deri në këtë fundjavë që ishte udhëtimi. Ata kishin udhëtuar në Kosovë për martesën e vëllait të këtij personi dhe duket se natën duhet të ketë qenë, nuk dihen rrethanat që ka ndodhur kjo gjë. U shkaktua,” tha burri dhe shtoi: “Është një femicide. Çifti i dyshuar, në një lloj diskutimi, e hodhën nga ballkoni dhe vdiq në spital.”

 

 

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

NGJARJE TË TJERA

spot_img
spot_img