Reklamë nga Gjirafa

Paralajmërimi i frikshëm i SBASHK-ut pas anulimit të Ligjit për Paga

Reklamë nga Gjirafa

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave, nuk po e presin aspak mirë punëtorët e sektorit të arsimit në Kosovë.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari, në një bisedë për Gazeta Blic, thotë se nuk e ka pritur një vendim të tillë nga Gjykata Kushtetuese, duke shtuar se janë duke u diskriminuar nga ana e institucioneve shtetërore.“Këtë vendim nuk e kemi pritur nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Është vendim që na diskriminon si punëtorë të sektorit publik, si ata arsimor, në polici, shëndetësi dhe dogana. Ne e kuptojmë se në çfarë gjendje gjendet vendi, si nga ana politike ashtu edhe nga ajo ekonomike, që u shkaktua nga pandemia. Mirëpo, kjo nuk është korrekte”, ka thënë Jashari për Gazeta Blic.

Shton se vendimi i Kushtetueses mund të jetë i tillë, për shkak të ngjarjeve politike dhe ekonomike.Jashari bën të ditur se gjatë të mërkurës, do të kenë takime me sindikata tjera të punëtorëve, për të marrë vendim se çfarë veprimesh do të merren në kundërshtim të këtij vendimi.Ai ka një paralajmërim të frikshëm.

Thotë se procesi mësimor në shtator mund të bojkotohet nga ana e punëtorëve në sektorin e arsimit.“Gjatë ditës së nesërme do të kemi takim me sindikatat tjera për të marrë vendim lidhur me veprimet tona në kundërshtim të këtij vendimi. Mirëpo, përkundër që ne e kuptojmë situatën në të cilën ndodhemi, SBASHK-u është sindikatë që e dëgjon zërin e punëtorëve dhe në muajin shtator mund të ketë paknaqësi dhe bojkotim të procesit arsimor”, ka shtuar ndër të tjera kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari.

Kryesindikalisti arsimor, thotë se duhet të krijon ura bashkpunimi me qeverinë, që të ketë rritje të pagave në bazë të rritjes ekonomike në vend. Por thotë se për këtë do të marrin mendimin e sindikalistëve tjerë, për të parë se si mund të dilet nga kjo situatë.

- Artikujt më poshtë janë reklama -
Reklamë nga Gjirafa

Artikuj të ngjashëm

Prezantuesja e ‘Glamour Zone’ vjen me disa poza atraktive nga plazhi

Pa dyshim ajo është një nga prezantueset më të pëlqyera në mediat shqiptare. Jemi duke folur për Ester Bylykun, prezantuesen e emisionit shumë të shikuar...

Xhensila me foto provokuese nga prapaskenat e klipit të ri

Xhensila erdhi në top-formë në videoklipin e ri. Xhensila Myrtezaj ka publikuar projektin e ri muzikor “Panorama”, në duet me Ardian Bujupin, shkruan lajmi.net. Kjo këngë...

Flet më në fund Jeta Xharra rreth shtëpisë milionëshe: Arsyetohet duke thënë se s’ka faj

Gazetarja Jeta Xhara është arsyetuar për skandalin që ditë më parë iu publikua në media, në të cilin u përfshi bashkë me Haki Abazin...

Ku na gjeni?

169,141FansLike
125,000FollowersFollow

LAJMET E FUNDIT

Flet më në fund Jeta Xharra rreth shtëpisë milionëshe: Arsyetohet duke thënë se s’ka faj

Gazetarja Jeta Xhara është arsyetuar për skandalin që ditë më parë iu publikua në media, në të cilin u përfshi bashkë me Haki Abazin...

I la të gjitha pasuritë për te pasur moderatoren, kush është bashkëshorti misterioz i Eni Vasilit

Prej më shumë se 20 vitesh, tashmë moderatorja Eni Vasili është bërë “ikonë” e ekranit shqiptarë. Vitet nuk e kanë mposhtur moderatoren për të zbuluar...

Ky do të jetë avokati i Hashim Thaçit në Hagë

Pas dorëzimit të aktakuzës kundër tij, Hashim Thaçi do t’i nisë së shpejti udhëtimet për në Hagë. Atje do të intervistohet të hënën, e...

Një 34-vjeçar nga Kosova mbytet në det, në Shëngjin

Një 34-vjeçar nga Kosova është mbytur në det në afërsi të Shëngjinit, ka raportuar gazeta tiranase, Panorama. Sipas kësaj gazete, ngjarja ka ndodhur rreth orës...

Lista Srpska largohet nga salla pasi deputetët mbajtën 1 minutë heshtje për masakrën e Srebrenicës

Seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës ka nisur me një minutë heshtje në shenjë nderimi për të gjitha viktimat e masakrës së Srebrenicës,...