Ushtria amerikane do të bëhet me raketë të re hipersonike, godet cakun për 12 minuta nga 1.600 kilometra largësi

Raketa hipersonike amerikane AGM-183A do të mund të arrijë shpejtësinë gjashtë deri në tetë mah, dhe të godet cakun nga një distancë prej 1.600 kilometrave për 12 minuta, shkruan Drive.

Kjo raketë e re pritet të jetë e gatshme për përdorim në shtator të vitit 2022, dhe të montohet në aeroplanin strategjik bombardues B-52 Stratofortress”.

Në shkurt Pentagoni pati njoftuar se sistemi mbrojtës kundër-raketor i SHBA-ve, së shpejti do ta ketë në gamën e saj një raketë të re hipersonike.

SHBA-të kanë përshpejtuar programin e armëve hipersonike, kurse presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar prodhimin e “super raketave” që do të jenë fjala e fundit e teknologjisë moderne.

Raketa hipersonike amerikane AGM-183A do të mund të arrijë shpejtësinë gjashtë deri në tetë mah, dhe të godet cakun nga një distancë prej 1.600 kilometrave për 12 minuta, shkruan Drive.

Kjo raketë e re pritet të jetë e gatshme për përdorim në shtator të vitit 2022, dhe të montohet në aeroplanin strategjik bombardues B-52 Stratofortress”.

Në shkurt Pentagoni pati njoftuar se sistemi mbrojtës kundër-raketor i SHBA-ve, së shpejti do ta ketë në gamën e saj një raketë të re hipersonike.

SHBA-të kanë përshpejtuar programin e armëve hipersonike, kurse presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar prodhimin e “super raketave” që do të jenë fjala e fundit e teknologjisë moderne.

- Reklamë nga Gjirafa -

Artikuj të ngjashëm

MOTISOT
Minutë pas minute

Republic of Kosovo
clear sky
8 ° C
9.4 °
7 °
81 %
0.5kmh
0 %
Wed
17 °
Thu
16 °
Fri
14 °
Sat
15 °
Sun
5 °

LAJMET E FUNDIT